Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 62369
تاریخ انتشار : 18 آبان 1393 9:3
تعداد بازدید : 1268

رئیس مجلس: هر چه رسانه وسیع تر و کارآمدتر باشد پایداری اجتماعی بیشتر خواهد شد

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح نمایشگاه مطبوعات کار مطبوعات را رکنی مهم برای پایداری اجتماعی دانست و افزود: هرچه حوزه رسانه وسیع تر و کارآمد تر باشد پایداری اجتماعی نیز بیشتر خواهد بود.


بنابراین گزارش، بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها عصر امروز در مصلای تهران گشایش یافت.

در این مراسم که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جمعی از مسئولان فرهنگی و رسانه ای و نیز مدیران و نمایندگان رسانه ای جمعی حضور داشتند علی لاریجانی طی سخنانی ناامنی های اجتماعی را از مشکلات کشور عنوان و خاطرنشان کرد: همین اسیدپاشی هایی که در اصفهان رخ داد گوشه ای از این ناهنجاری ها را نشان داد یا مسائل دیگر مثل تجاوز به عنف و سرقت های مسلحانه که کالبدشکافی این بخش بسیار مهم است. 

وی با اشاره به انتصاب سرافراز به عنوان رییس جدید سازمان صداوسیما گفت: آقای سرافراز که مسئولیت رادیو و تلویزیون را بر عهده گرفته نزد من آمده بود و من به ایشان گفتم که باید به موضوعاتی که برای مردم ملموس است پرداخته شود چرا که این امر باعث پیشگیری می شود، در واقع ما باید از رسانه ها استفاده کنیم که مانع قباحت ها شوند. این چیزی نیست که اگر آن را مخفی کنیم مشکل حل شود بلکه باید قباحتش عیان شود تا بازدارنده باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که رسانه ها باید امنیت اجتماعی را از مسائل مهم خودشان بدانند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش از دولت خواست لایحه ساماندهی وضعیت معیشتی خبرنگاران را به مجلس ارائه کند.

رییس مجلس یادآور شد: گاهی دوستان رسانه در ملاقات هایی که دارند می گویند که وضعیت معیشتی شان، بازنشستگی و کمک های دیگر پایداری ندارد و این آرامش روانی آنها را به هم می زند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: برای کسانی که کار فکری می کنند آرامش روانی حداقل چیزی است که مورد نیاز می باشد لذا ما از دولت می خواهیم لایحه ای را در همین رابطه به مجلس بیاورد تا ما ان شاءالله این لایحه را به ثمر برسانیم که این نگرانی و اضطراب از خانواده مطبوعات مرتفع شود.

لاریجانی با اشاره به شعار «آزادی مسئولانه» که به عنوان شعار بیستمین نمایشگاه مطبوعات انتخاب شده اظهار کرد: امیدوارم تحقق این شعار به طریقی باشد که از کار، فکر و اندیشه اصحاب مطبوعات استفاده صحیحی شود.

وی با تاکید بر اینکه بدون وجود رسانه های مسئول، حیات اجتماعی دچار مشکل می شود گفت: زندگی مردم با رسانه ها عجین است، امروز رسانه یک امر تفننی نیست بلکه فکر خلاقی که بخواهد در هر بخش سرزندگی داشته باشد باید با رسانه ها مرتبط باشد.

لاریجانی کار مطبوعات را رکنی مهم برای پایداری اجتماعی دانست و افزود: هرچه حوزه رسانه وسیع تر و کارآمد تر باشد پایداری اجتماعی نیز بیشتر خواهد بود.

رییس مجلس با اشاره به پیش بینی برنامه نظام جامع رسانه ها در قانون برنامه پنجم خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت پیگیر این برنامه نشد و لایحه ای ارائه نکرد اگرچه پیش نویس هایی آماده شد اما اقدامات نهایی انجام نشد اخیرا در دولت تحرکی در این زمینه به وجود آمده و لازم است در این زمینه کار شود که قانون مدونی در این حوزه داشته باشیم.

وی با تاکید بر لزوم تدوین قانون تبلیغات نیز تاکید کرد: تبلیغات بخش مهمی در رسانه هاست که آن ها بتوانند روی پای خود بایستند، اگر دولت این لایحه را به مجلس ارائه کند ما در مجلس از آن پشتیبانی خواهیم کرد.

لاریجانی با اشاره به پیگیری قانون نظام صنفی رسانه در دولت نیز تصریح کرد: ما بخش های تخصصی زیادی در کشور داریم که صاحب نظام هستند و این کمک کرده کارها حرفه ای تر و دقیق تر باشد مثل نظام پزشکی و نظام مهندسی. اگر نظام صنفی رسانه داشته باشیم نیز رسانه ها می توانند نظارت بر کار خود را داشته باشند و با توجه به نگرانی هایی که وجود دارد که از استمرار کار برخی رسانه ها جلوگیری شود قانون می تواند این اختیارات را به نظام صنفی رسانه بدهد که این می تواند به ثبات کار رسانه کمک کند.

وی با اشاره به عدم اجرای قانون نشر اطلاعات در گذشته نیز گفت: این قانون مربوط به این است که مردم در چه زمینه هایی حق دارند از اطلاعات استفاده کنند و درواقع این بخشی از حقوق مردم است که از اطلاعات بهره مند شوند، لذا امیدواریم به نحو درستی نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه با وجود آزادی فکر در جامعه رسانه ها نیز قوت می گیرند تصریح کرد: طبعا داشتن نظاماتی برای این موضوع برای این امر، موضوع مهمی است، درست است که در همه کشورها و جوامع مرزهایی برای آزادی وجود دارد اما معمولا این مرزها را دور درنظر می گیرند تا فضا برای تعامل فکری وجود داشته باشد، شعار نمایشگاه امسال مطبوعات هم شعار پسندیده ای است به این معنا که این مسئولیت به رسانه ها واگذار شود که خودشان مصالح را تشخیص دهند.

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در کشور اظهار کرد: بخشی از این مشکلات مربوط به مدیریت های ناصحیحی است که شرایط کشور را به این روز انداخت و بخشی از آن به تحریم ها مربوط است اما به هر حال در شرایط فعلی ما از نظر اقتصادی دچار بیماری هستیم، البته دولت فعلی مسیرهای درستی را در حوزه اقتصاد طی کرده اما ما هنوز فاصله زیادی با شرایط مطلوب داریم و رونق اقتصادی رخ نداده است.

رییس مجلس با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصادی مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تاکید کرد: مجلس مصوباتی در این زمینه داشت و دولت هم به این سیاست ها پرداخت اما یک بخش مهم هم مربوط به رسانه هاست اگر رسانه ها به موضوع اقتصاد به اندازه خودش بپردازند ذهن جامعه هم وقوف کامل پیدا می کند، بنابراین اگر به این موضوع در رسانه ها پرداخته نشود ابلاغ ها و بخشنامه ها نیز دردی را دوا نمی کند، چرا که شاخک های جامعه باید به سمت رونق اقتصادی و تولید حساس شود و اراده ملی نیاز است تا اقتصاد کشور شکوفا شود.

لاریجانی با تاکید بر مردمی شدن اقتصاد گفت: متاسفانه شرکت های بزرگ دولتی مزاحم اقتصاد هستند، همچنین مردم به جای اینکه در ادارات اشتغال پیدا کنند باید کارآفرین شوند. ما در دولت نیروی مازاد داریم و از مشکلات بودجه این است که بخش جاری کشور سنگین شده در حالی که باید به سمت تولید برویم.

وی با اشاره به اهمیت مسائل منطقه برای ایران اظهار کرد: مسائل پیرامونی کشور ما بسیار مهم است و به امنیت ملی ما مربوط می شود، ما نباید بنشینیم که دشمنان هتاک و نفهم به مرزهای ما برسند. اگر ایران به عراق و سوریه برای قلع و قمع دشمنان بشریت کمک می کند برای این است که امنیت خودمان حفظ شود چرا که در غیر اینصورت سر ریز ناامنی ها به ما هم می رسد.

لاریجانی اضافه کرد: ما به دولت عراق کمک کردیم که در حوزه هایی از حکومت خود دفاع کند. ما هم به کردها و هم به سنی ها و هم به شیعیان عراق در مقابل وحشی های داعش کمک کردیم. آن موقع هیچ کدام از کشورهای دیگر منطقه در عراق حضور نداشتند و به آن ها کمک نکردند، ما به سوریه هم کمک می کنیم و این به خاطر علوی بودن آن ها نیست، زیرا نباید باب شود که افرادی را از خارج از کشوری بر سر دولتی بریزند و آن دولت را دچار مشکل کنند. این رفتارها برای منطقه خوب نیست. آن زمانی که ما می گفتیم نباید این رفتار با سوریه شود برخی کشورها آن را قبول نداشتند و می گفتند دموکراسی در سوریه معیوب است و ما برای دموکراسی می جنگیم اما حالا مکشوف شده که این طور نبوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران مسئولانه وارد صحنه مسائل منطقه شده گفت: افتخار بزرگی برای ملت ایران است که مقابل تروریست های وحشی ایستادگی کرد، ایران صادقانه ومسئولانه در این زمینه عمل کرده است. ما فکر می کنیم بعید است با ائتلافی که صورت داده اند مساله حل شود. بمباران ها هم حادثه مهمی را شکل نداد اما به هر حال ذهن ها باید به این موضوع حساس شود و پیگیر این قضیه باشد.

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.