Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 53718
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1393 17:6
تعداد بازدید : 1443

جايگاه ايران اسلامي در گستره جامعه اطلاعاتي

دكتر حميد صبري مدرس و پژوهشگر علوم ارتباطات و روابط عمومی و دانش آموخته دانشکده صدا و سیما قم در یاداشتی به"جايگاه ايران اسلامي در گستره جامعه اطلاعاتي" پرداخته است.


دكتر حميد صبري مدرس و پژوهشگر علوم ارتباطات و روابط عمومی و دانش آموخته دانشکده صدا و سیما قم در یاداشتی به"جايگاه ايران اسلامي در گستره جامعه اطلاعاتي" پرداخته است.

امروزه در جاي جاي كره خاكي سخن از فناوري اطلاعات وارتباطات است مقوله اي كه بازخورد زحمات و تلاش هاي بي وقفه و هزاران ساله بشر دانايي محور و جستجوگر در تاريخ تحولات علوم و تكنولوژي بوده وهمواره رو به سوي قله هاي پيشرفت  در اين عرصه خواهد بود.

 واقع امر اين است كه صنعت فناوري اطلاعات صنعتي است نوپا و مي توان از آن به صنعت هزاره سوم نيز تعبير نمود به گفته يكي از همكاران فعال در حوزه آي سي تي توزيع گستردگي – فراگيري و ضريب نفوذش شاخص توسعه در كشورهاست كه امروزه به عنوان محورهاي تكاپوقرار گرفته است جوامعي كه از آنها با تعبير جوامع اطلاع در خانه هايي با نام خانه هاي ديجيتالي سخن به ميان مي آيدماحصل دگرديسي راهبردي دكتريني است كه مارشال مك لوهان كانادايي پدر رسانه ها آن را در كتاب آيينه هاي جيبي خود پيش بيني و مطرح نمود اين امر مسلم است كه كشورهايي كه از خدمات اينترنت بيشترين و بهترين بهره ها را مي برند كه دروهله اول با نگرشي صحيح به جايگاه و نقش اينترنت در گسترش نيازهاي ارتباطي و اطلاعاتي خود بنگرند و از طرفي با بهره گيري از ابزارهاي مناسب آماده گستردن نور عنكبوتي در كشورشان برخوردار باشند و اينگونه است كه امروزه آن دسته از كشورهايي كه در طراحي – راه اندازي و عرصه محصولات مبتني بر وب و ساير خدمات الكترونيكي آن از جايگاه مناسبي در اين فضا برخوردارند لذا مي توانند بهتر از امكانات و شاخص هاي اشاره شده بهره مند شوند.

آنها به اينترنت به عنوان يك كالاي اساسي در سبد اقتصادي خانواده ها نگاه كرده اند بر اساس آمارهايي كه در دست است در كشور امريكا و كشورهاي اروپايي به عنوان دارنده بالاترين كاربر اينترنت و سرويس هاي تهيه اينترنت در سطح جهان شناخته شده اند . البته سهم آسيا در برابر امريكا و اروپا نيز قابل توجه است و از يك رشد خيره كننده اي در حوزه كاربران و از نقطه نظر تجهيزات و صدور خدمات مربوط به آي سي تي در سالهاي اخير بهره مند شده است و اين حركت برخي از كشورهاي آسيايي از جمله مالزي – هند – سنگاپور – ژاپن – چين و كشورهاي حوزه خليج فارس توجه ارزنده  ترين و موسسات پيشرو در اينترنت را به بازار ها و امكانات آنان جلب نموده است بگونه اي كه پاركها فن آوري اطلاعات كشورهاي آسيايي ظرف چند سال به مراكز رفرش آي سي تي جهان تبديل شده است.ساله بود را در پي داشت همراه بود .

اما آي سي تي در كشورمان وضعيت فرايند توسعه و فراگيري جامعه اطلاعاتي به اواخر دهه شصت كه پايان جنگ تحميلي و دفاع 8سالله بود را در پي داشت همراه بود.

تربيت متخصصان در اين رشته و توجه دولت ها به اختصاص بودجه براي گسترش و توسعه مباني انفورماتيك در ايران در كنار تاسيس مراكز دولتي متخصص در امر فناوري اطلاعات چون شوراي اطلاع رساني قدمهاي شايسته اي را در چند دهه اخير داشته است.تاسيس صدها وقتي هزاران مركز پايين دستي فناوري اطلاعات و ارتباطات جهت ارائه خدمات آي اس پي و دهها مركز بالادستي ارائه خدمات گستره آ تي در كشور را شاهديم كه مجموع آنها به ايجاد ميليونها كاربر اينترنت در ايران منجر شده است و پيش بيني مي شود در آينده نزديك تعداد آنها چندين برابر موجود مي گردد.

راه اندازي سايت ها و وبلاگ هاي فارسي به عنوان يادداشت هاي الكترونيكي شخصي كاربران در اينترنت از زمينه هاي بروز فرهنگ آي تي در كشور شده است از جمله آرمان كشيدن شبكه 56هزاركيلومتري كابل فيبر نوري در ايران اسلامي كه از آرزوهاي ديرين ما بود توسط مخابرات كشورمان در جهت توسعه ظرفيت هاي ارتباطي و اطلاعاتي بستر مناسبي را در جهت نيل به توفيقات بزرگ فناوري است بالطبع با وجود تمامي موفقيت ها ي صورت گرفته شده چالش ها و فرصت هاي پيش روي جامعه اطلاعاتي در كشور نيز قابل بحث مي باشد چرا كه فناوري اطلاعات جامعه اطلاعاتي خاص خود را رقم مي زند و به همراه مي آورد از آن جا كه جامعه اطلاعاتي خودش حاوي فرهنگ ها و رسومي است كه هم مي تواند چالش برانگيز باشد و هم فرصت هاي طلايي گوناگون را به ارمغان آورد.

موضوعات. مباحثي كه بعد از استقرار و ورود مقوله فناوري اطلاعات در كشورمان بعد از فرهنگي – معرفتي و اطلاع رساني مطرح گرديد در قالب محور هاي زير مي توان مورد بررسي و طرح قرارداد .
الف )نقش فرهنگ  ساز فناوري اطلاعات در كشورمان ايران
ب)آسيب شناسي فرهنگي ايران در مواجه و برخورد با ناهنجاري هاي احتمالي  آي سي تي
ت)نگاه از درون به فرصت هاي پيش روي جامعه اطلاعاتي ايران در مقوله آي سي تي

فرهنگ سازي آي تي در ايران

طبعا شرايط اثر بخشي مولفه هاي فرهنگ ساز يك تكنولوژي نوظهور در كشورمان كه از پتانسيل بالقوه بالايي برخوردار است

هر كنش منفي يا مثبت با واكنش هاي سريع و متفاوتي مواجه مي شود كه به سطح شعور دانايي و درك مخاطبان بستگي كامل دارد همينطور نوع برداشت ها وسعت ديد مخاطبان و كاربران اين فناوري جهت اقشار گوناگون جامعه در بازدهي فرهنگي موثر است .

البته بايد عرض كنم كه اثر پذيري و اثر گذاري فرهنگي فناوري اطلاعات در جوامع علمي چون دانشگاهها با جوامع اقتصادي چون محيط هاي كارگري بسيار متفاوت است اينجا وظيفه مديران است كه با تعيين راهكارها و راهبردهاي بلند مدت در راستاي چشم انداز 20ساله توسعه جمهوري اسلامي ايران كه با تاييد رهبري فرزانه انقلاب اسلامي هم رسيده شاكله و چهار چوب نهضت توليد علم و جنبش نرم افزاري را با توجه به ارتقاءبا حفظ فرهنگ اسلامي و با بهره گيري از تكنولوژي موج سوم عملياتي نمايد.

اما در مقوله آسيب شناسي فرهنگي ايراني در برخورد با نا هنجاري هاي آي سي تي بايد بگويم كه فساد اخلاقي مولتي مديا يا چند رسانه اي گسترش سريع و آسان تفكرات منحط و انحرافي اشاعه فرهنگ ابتذال ديجيتالي و .....محورهاي امروزه قابل بحث در زمينه فناوري اطلاعاتي و ارتباطات در فضاي فرهنگي – معرفتي و عقيدتي كشور اسلامي مان ايران به شمار مي رود و  تا حال در كشور محورهاي ياد شده مواردي است كه كشور از آنها آسيب پذير است و بحث فيلترينگ هم چاره كار نيست و نخواهد بود.

بنده خودم معتقدم كه اين امر الترناتيو مناسب و خوبي نيست براي كنترل مناسب بنظرم مي رسد جهت كاهش حجم آسيب پذيري ارتقاءسطح دانايي عمومي و سطح معرفتي عمومي كاربران از معظلات فضاي سايبر و وب ودر عين حال بومي سازي اين مقوله در كشور اسلامي مان مي باشد .

ما مي توانيم از رسانه هاي مختلف از تريبون هاي گوناگون سطح دانايي و معرفت جمعيتي را كه از اين فضا استفاده مي كنند بالا بريم و آگاهي بخش را بيشتر نماييم.

يادم هست يك موقع در يكي از سالها سازمانهاي جهاني كه مسئول اين امر مي باشند سالي را با عنوان مراقبت از كودكان را در فضاي سايبر اعلام نمودند كه قدمهاي خوبي هم برداشته شد اين امر نبايد اختصاص به يك سال داشته باشد در همه زمانها جاري و ساري بايد باشد .

و نهايتا در نگاه درون به فرصت هاي پيش روي جامعه اطلاعاتي كشورمان به مقوله آي سي تي بايد به سمع و نظر مخاطبان عزيز برسانم كه اگر رهيافتي با نگاه از درون همراه باشد فوايد بسيار زياد و متعددي را در حوزه هاي مختلف ايجاد خواهد كرد كه بطور خلاصه عبارتست از :

الف )ارتقاءسطح اشتغال مولد

ب) گسترش تجارت و زير ساختهاي راهبردي آن

ت)گسترش آموزشي و فناوري مربوط به آن

پ)نشر و توسعه افكار و انديشه هاي ايراني اسلامي در گستره وب
ث)بالابردن توان اطلاع رساني و ارتباطي كشور در كاهش تهاجم فرهنگي اميدات كه با فضل خدا و حمايت مديران آي تي ما در رسيدن به آرمانهاي ايران اسلامي در 1400استوارتر و توفيقات وما را در اين عرضه مظاعف تر در سطح سلامت فكري و معنوي ما را قابل قبول تر مد نمايد انشاءالله

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.