Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 52563
تاریخ انتشار : 1 آبان 1392 0:0
تعداد بازدید : 1784

بررسی کارکرد تربیت دینی در پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک ایران

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد سرکارخانم سمیه نجفی دانشجو دوره چهارم ادبیات نمایشی دانشکده صدا و سیما قم با عنوان "بررسی کارکرد تربیت دینی در پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک ایران"، تاریخ دفاع:92/9/12

چکیده پایان نامه کارشناسی ارشد سرکارخانم سمیه نجفی دانشجو دوره چهارم ادبیات نمایشی دانشکده صدا و سیما قم با عنوان "بررسی کارکرد تربیت دینی در پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک ایران" به استاد راهنمایی و مشاور: دکترعلی عباسی و سید سعید رحمانی و داوری حجت الاسلام دکترغلامرضا یوسف زاده و حجت الاسلام دکتر داوودآبادی،  تاریخ دفاع:92/9/12

چکیده:
پایان نامه "بررسی کارکرد تربیت دینی در پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک ایران" به بررسی پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک با دیدگاه گروهی از روایت شناسان پرداخته است.  رویکرد  طرح شناسی در فیلم ها روشی است که به دلیل تحلیل آغاز و میانه و پایان هر اثر روایی کمتر در معرض آسیب های ناشی از نقد مغرضانه قرار می گیرد و مزیت اصلی این پایان نامه استفاده از روش طرح شناسی در تحلیل فیلم ها است .
 از آنجا که در جامعه ی مسلمان ایران مسئله ی تربیت کودک جایگاه ویژه ای دارد این پژوهش در طرح شناسی فیلم های مورد نظر عنصر تربیت دینی را مورد بررسی قرار داده است. فیلم های مورد بررسی عبارتند از؛ "شهر موش ها "، " گلنار"، "گربه آواز خوان"،" کلاه قرمزی و پسر خاله ", "سفر جادویی"، "الو الو من جوجوام " ،"دزد عروسک ها"، "خواهران غریب"، "خانه ی دوست کجاست" و "بچه های آسمان". علت انتخاب ده فیلم مورد نظر، وجود گونه ای از موفقیت در آنها بوده است. 
 از فصل اول تا سوم  پایان نامه مربوط به مبانی نظری پیرنگ روایی و تربیت دینی است که به روش کتابخانه ای جمع آوری شده است و فصل چهارم شامل تحلیل پیرنگ روایت فیلم های مورد نظر براساس مبانی نظری مطرح شده است به این صورت که از طریق مشاهده فیلم های مورد نظر ، پیرنگ آنها براساس سه وضعیت آغاز ، میانه و پایان واکاوی و تحلیل گردیده و عناصر تربیت دینی در هر یک از وضعیت های نام برده کشف شده است و فصل پنجم در برگیرنده ی نتایج پژوهش است.
پژوهش در باره ی کارکرد تربیت دینی در سینمای کودک از دو جهت ضروری به نظر می رسد اول آنکه کشف ضعف و قوت در پیرنگ روایی فیلم های تولید شده  به عنوان ثمره سینمای کودک می تواند به عنوان الگو مورد استفاده ی فیلم سازان کودک برای تولید فیلم های بهتر قرار گیرد و دوم آنکه پرداختن به پیرنگ روایی و طرح شناسی آثار روشی دقیق برای تحلیل فیلم است که تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
در بررسی پیرنگ روایی ده فیلم از سینمای کودک ایران حدود سی کارکرد تربیت دینی از فیلم ها استخراج شده است . فیلم "بچه های آسمان "بهترین فیلم از لحاظ پرداختن به مبانی تربیت دینی است اما فضای رئال این فیلم از جذابیت آن برای مخاطب کودک کاسته است. به طور کلی می توان گفت سینمای کودک به دلیل نداشتن پشتوانه پژوهشی و نیز عدم حمایت مسئولین سینمایی به جایگاه منطقی خود نزد مخاطب کودک دست نیافته است .
واژگان کلیدی: تربیت، دین ، کارکرد، پیرنگ، روایت


کاربر گرامی جهت دریافت اصل پایان نامه به دانشکده صدا و سیما قم مراجعه فرمایید

 پایان نامه های دانشکده صدا و سیما قم

  پایان نامه های مرتبط دین، هنر و رسانه

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.