Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 52148
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 0:0
تعداد بازدید : 759

پرویز پرستویی: در سینما نسبت به پیامبر(ص) کم لطفی کرده ایم

حساسیت جشنواره پیامبر اعظم(ص) به حساسیت جشنواره فجر نیست. جشنواره فجر یک جشنواره عمومی است. اما جشنواره پیامبر اعظم(ص) خاص است. باید در این جشنواره موضوعات خاصی مطرح شود. آدم ها و فیلم سازان خاص باید در این جشنواره شرکت کنند. به طور کلی به نظرم با این طرح باید برخورد ویژه ای شود. حضور نام پیامبر(ص) اعتبار خاص دارد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ بازیگر مطرح سینمای ایران درباره جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) گفت: به نظر من اولین نکته مهم، درک ارزش کار است.

«پرویز پرستویی» با اشاره به حساسیت کارهای مذهبی گفت: اگرچه حساسیت جشنواره پیامبر اعظم(ص) مثلاً به اندازه حساسیت جشنواره فجر نیست، اما جشنواره ای خاص است و آدم ها و فیلم سازان خاص باید در این جشنواره شرکت کنند.

بازیگر نقش ماندگار «حاج کاظم» در فیلم آژانس شیشه ای ادامه داد: به نظر من باید با این طرح برخورد ویژه ای شود؛ زیرا نام پیامبر(ص) اعتباری خاص دارد. وی سپس با طرح این پرسش که «که چرا می خواهیم جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را برگزار کنیم؟» گفت: پیامبر اعظم(ص) چه احتیاجی به برگزاری جشنواره دارد؟ آیا این ما نیستیم که به آن نیاز داریم؟

پرستویی ادامه داد: اگر قبول کنیم که ما نیازمند به اینگونه جشنواره ها هستیم آیا این نیاز به ما نمی گوید که تاکنون نسبت به پیامبر اعظم(ص) کم لطفی کرده ایم.

وی افزود: منظور از "ما"، مای مسلمانی است؛ مایی که ادعای خاص درباره این انسان بزرگوار داریم اما نسبت به او کم لطفی کرده ایم.

برنده جوایز سینمایی و هنری متعدد سپس سؤال دیگری مطرح کرد و گفت: اگر هم احتیاج است که به پیامبر(ص) بپردازیم پس چرا این قدر دیر؟! من نمی خواهم جشنواره را زیر سوال ببرم. اما این سؤال وجود دارد.

وی که با فیلم دفاع مقدسی مهمان داریم در جشنواره فجر امسال هم حضور داشت به پرسش خود اینگونه پاسخ داد: دلیل اینکه اینقدر دیر به فکر برگزاری این جشنواره افتاده ایم یکی از این دو عامل  بیشتر نیست: یا تا قبل از این، به این جشنواره نیاز نداشتیم؛ یا اینکه از اول نیاز داشتیم اما امروز به یاد آن افتاده ایم.

پرستویی اضافه کرد: در هر صورت این جشنواره شروع شده است و تجربه اول است؛ پس نباید فعلاً از آن انتظار زیادی داشته باشیم بلکه باید حالا حالاها یاد بگیریم.

وی ادامه داد: از جشنواره فیلم فجر چندین دوره می گذرد و هنوز می بینیم که ایراداتی بر آن وارد است و هنوز کامل نشده است. پس جشنواره پیامبر اعظم(ص) هم باید حالا حالاها تجربه آموزی کند. توصیه من این است که مسؤولان این جشنواره عجله در کار نداشته باشند؛ بلکه ایده ها و طرح های جدید را بپذیرند و آن ها را اگر لازم بود و مناسب دیدند اجرا کنند.

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.