Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 42263
تاریخ انتشار : 21 دی 1392 15:50
تعداد بازدید : 2126

در نشست راهکارهای رسیدن به سینمای متعالی اسلامی و انقلابی

علیرضا رضاداد: می توان جشنواره ای اسلامی و انقلابی برگزار کرد

علیرضا رضاداد دبیر سی و دومین جشنواره فیلم فجر: می توان جشنواره ای اسلامی و انقلابی برگزار کرد.جشنواره های مختلف مکمل هم هستند.

 

علیرضا رضاداد با اشاره به جشنواره سی ودوم فیلم فجر تاکید کرد: من تمام جشنواره ها را مکمل یکدیگر می دانم و همه ما باید در این جشنواره ها حضور پررنگ داشته باشیم لذا جشنواره فجر و دیگر جشنواره ها رقیب هم نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

علیرضا رضاداد دبیر سی و دومین جشنواره فیلم فجر در نشست راهکارهای رسیدن به سینمای متعالی اسلامی و انقلابی که عصر روز گذشته در سینما فلسطین برگزار شد، گفت: جشنواره های کشور می توانند حلقه های سپهر فرهنگی یک کشور باشند بخصوص جشنواره هایی که بتوانند از قالب های رسمی خارج شوند و خلع های جشنواره را پوشش دهند.

وی افزود: وقتی که بحث اسلام و انقلاب مطرح می شود برداشت من این است که می توانیم از دو زاویه این بحث را مطرح کنیم زاویه اول اینکه اسلام را در موضوع مورد بحث قرار دادن و دستمایه آثار مختلف کردن و طبقه بندی های موضوعی هم از مواردی است که می تواند محور تولید آثار قرار بگیرد. در تاریخ سینمای پس از انقلاب هم می توانیم نمونه های این چنینی را پیدا کنیم. رضاداد عنوان کرد: ما اگر به طبقه بندی های مختلف علوم هم مراجعه کنیم می بینیم که یکی از موضوعاتی که می تواند دستمایه آن قرار بگیرد اسلام و انقلاب است. در یک تحقیق علمی هم می توانیم این آثار را احصار کنیم و بگوییم فیلم هایی که به این موضوع پرداختند چقدر توانستند با موضوع اسلام و انقلاب ارتباط برقرار کنند. دبیر سی و دومین جشنواره فجر در ادامه خاطرنشان کرد: با همین رویکرد می توانیم شیوه های ساختاری خود را طبقه بندی کنیم و یک جشنواره ای با مضمون فیلم های اسلامی و انقلابی برگزار کنیم. رضاداد تاکید کرد: گاهی ممکن است اسلام و انقلاب موضوع رویکرد یک فیلم قرار گیرد که ما می توانیم این را در سینمای ایران و در یک برهه تاریخی مثل سال های ۶۲ تا ۷۲ ببنیم که چه فیلم هایی با موضوع اسلام و انقلاب بودند و به همین واسطه سنجش های گوناگونی از این موضوع داشته باشیم.

وی با اشاره به سینمای اسلام و انقلاب عنوان کرد: شکل دیگر نگاه به اسلام و انقلاب شکل رویکردی است. اگر ما فکر کنیم که ما با نگاه به رویکرد اسلام و انقلابی می خواهیم به مسائل اجتماعی نگاه کنیم و می خواهیم فیلمی بسازیم که مورد توجه انقلاب هم قرار بگیرد در این طبقه بندی ما انقلاب و اسلام را از این موضوع خارج کردیم و به یک مکتب فلسفی تبدیل کردیم. ما در این نگاه می توانیم فیلم اجتماعی داشته و فیلمی که با رویکرد انقلابی و اسلامی تولید کنیم همچنین با این دیدگاه می توانیم فیلم خانواده داشته باشیم تا در همه ژانرها بتوانیم از این دست آثار تولید کنیم.

رضاداد با اشاره به فیلم بچه های آسمان مجید مجیدی عنوان کرد: فرض کنیم بچه های آسمان از یک منظر جریان اجتماعی است ولی با این نگاه رویکردگرایانه ممکن است این فیلم با بسیاری از فیلم های اجتماعی بعد از انقلاب قابل مقایسه باشد. ما اگر نگاه رویکردی داشته باشیم یک نوع توسع نگاهی پیدا می کنیم و همانطور که می گوییم دین به زندگی ورود پیدا کند اینجا هم سینمای انقلابی می تواند موضوعی باشد.

دبیر سی و دومین جشنواره فیلم فجر در ادامه خاطرنشان کرد: امروز خیلی از فیلم های دیگر در موضوع انقلاب ساخته می شود اما آیا هرآنچه که در چارچوب موضوعی قرار می گیرد می تواند در نگاه رویکردی هم قرار بگیرد. به لحاظ تاثیرگذاری اگر با نگاه رویکردگرایانه به آثار معارفی که در تلویزیون تولید شده نگاه کنیم ممکن است بتوانیم یک آسیب را پیدا کنیم ولی با نگاه موضوعی آثار دیگری را پیدا خواهیم کرد.

رضاداد تاکید کرد: پرداختن به موضوع اسلام و انقلاب پایان کار ما نیست چراکه نگاه رویکردگرایانه کار سختی است و شاید خیلی ها هم برای این کار تلاش می کنند چون تولید اثر با این نگاه کار سختی است. وی افزود: من تا به حال ندیدم که با نگاه رویکردگرایانه محصولات سینمای ایران مورد تحلیل قرار بگیرد و من فکر می کنم یکی از نقاط آسیب ما این است که با نگاه موضوع فعالیت های خودمان را طبقه بندی می کنیم و دستاوردهای گوناگونی از این طبقه بندی پیدا می کنیم.

رضاداد ادامه داد: نوعی از سینما داریم که به آن سینمای تبلیغاتی می گویند که این سینما در آمریکا دیده می شود و نمونه آن فیلم آرگو است که خودش را متعلق به کشف حقیقت نمی داند و خودش را متعلق به تغییر افکار عمومی می داند و در تعبیر خود آمریکایی ها هم همین موضوع دیده می شود اینطور آثار طبیعی است که برای درک مخاطب ارزشی قائل نیست و تلاش می کند که یک رابطه یک طرفه با مخاطب برقرار کند.

وی با اشاره به بازی هایی که در جهان تولید می شود خاطرنشان کرد: اکثر بازی ها با همین نگاه یکطرفه تولید می شود این نوعی تلقی ما از ارتباط بین سازنده و مخاطب است. ما در نگاه دینی برای ارتباط با مخاطب چه مفاهیمی را جستجو کردیم، مفاهیمی را در نگاه رویکردگرایانه جستجو می کنیم که در این مفاهیم برای مخاطب شأن و سهم قائل شده است.

رضاداد تاکید کرد: اصولا در تلقی درک عمومی ما آنچه که از نیروهای انقلابی تصویرسازی می شود افرادی عصبانی و تندخو است اما اگر ما بخواهیم نگاه رویکردگرایانه انقلاب را مورد بحث قرار دهیم این موضوع متفاوت می شود. نگاه رویکردگرایانه به ما می گوید که یک آدم مسلمان باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

دبیر سی و دومین جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مفاهیم هنری در سینما عنوان کرد: در مفهوم هنری سینما مثل بعضی از هنرها جنبه شخصی بر جنبه مخاطب غلبه دارد و از برخی از جنبه های شخصی سوءبرداشت می شود. وی افزود: نگاه رویکردگرایانه می گوید که به رغبای خود فکر کن و نگاه قدرت اغنا مخاطب را در خود بالا ببر و ما زمانی می توانیم به این قدرت دست پیدا کنیم که سطح کمال را در مخاطب بالا ببریم.

رضاداد ادامه داد: کار اغنایی فقط کار طرح موضوع از سمت شرکا نیست چون در این موضوع شرکا با هم نسبتی دارند و قدرت متقاعدسازی مخاطب امروز هنر اصلی است و می بینیم که رسانه های برتر رسانه هایی هستند که به قدرت مخاطب اهمیت بیشتری می دهند. امروز نه تولید پیام و نه انتقال اصل است بلکه قدرت متقاعدسازی تبدیل به یک اصل مهم شده است.

وی افزود: برخی از رسانه ها شاید امروز بیشترین مراجعات را داشته باشند اما افکار عمومی را رسانه هایی می سازند که قدرت متقاعدسازیشان بالاتر است.

رضاداد اضافه کرد: اینکه می گوییم زبان هنر برتر است به این علت است که هنر با فطرت و عاطفه مخاطب به شکل توامان سروکار دارد. گاهی وقت ها این زبان را ادی سخن در قاب تصویر می دانیم و گمان می کنیم چون از ابزار تولید هنر استفاده می کنیم زبان هنر را فرا گرفتیم متاسفانه ابزارسالاری از آفت های هنر است و مشکل این است که ما در طرح مفاهیم یا بیان هنری را درک نکردیم یا توانایی کافی برای انتقال مفهوم را پیدا نکردیم که البته این هم نسبی است چون دسترسی به ابزار انتقال مفهوم سهل شده و هر کدام می توانیم با یک دوربین و لپ تاپ فعالیت هنری کنیم این تولید محتوا را با فعالیت هنری مساوی کردیم و این یکی از موانع جدی است که سر راه نسل جوان قرار گرفته است.

وی افزود: تولید هنر ارتباط مستقیمی با خلاقیت دارد و چه بسا این ابزار مانعی برای موفقیت باشد. ما حتی معلوم نیست که توانسته باشیم ذهن خودمان را در عالم تصویر بکشیم و مخاطب ما از این موضوع همان برداشتی را کند که ما به آن علاقه داریم. دبیر سی و دومین جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: در تعاریف هنری ما به کلیشه ها وابسته هستیم و این کلیشه ها هستند که هنر را تعریف می کند که چه چیزی در ذهن مخاطب شکل بگیرد. رضاداد ادامه داد: نشانه هایی که هنرمند خلق می کند و مخاطب آن را به کلیشه تبدیل می کند اذهان را از رسانه دور کرده و در هنر این امر کمی ناپسند است.

وی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم سه اصل در این بحث را پیش بگیریم می توانیم آثاری در مفاهیم دینی و انقلابی داشته باشیم. آنچیزی که من فکر می کنم برای رسیدن به تعالی در مفهوم ارزشی، انقلابی و اسلامی بخصوص مفاهیم دینی ارزش دارد طرح موضوع از دید رقبا، توجه به اصل اغنا و توجه به اصل هنری به عنوان بهترین شیوه برای اغنا است و این تنها قدم برای رسیدن به آثاری با مفاهیم دینی است. وی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه فعالیت های میدانی در کشور تکثیر پیدا کرده افزود: همه طرفدار تکثیر فعالیت های میدانی در کشور هستند و من هم خیلی تلاش کردم که از این تکثیر حمایت کنم چون همانطور که جامعه به جریان کوچک تبدیل شده این جریان می تواند به تعالی فعالیت فرهنگی کمک کند و این کمک خیلی در جشنواره ها مفهوم پیدا می کند.

رضاداد تاکید کرد: من تمام جشنواره ها را مکمل یکدیگر می دانم و همه ما باید در این جشنواره ها حضور پررنگ داشته باشیم لذا نه جشنواره فیلم فجر رقیب جشنواره های دیگر است و نه جشنواره های دیگر رقیب جشنواره فجر هستند بلکه اگر همه اینها به یکدیگر کمک کنند می توانند مکمل هم باشند.

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.