Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 40619
تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 16:25
تعداد بازدید : 2159

آسيب شناسی سينمای دينی؛ مفاهیم اخلاقی در فیلم دینی

نشست تخصصي جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) با عنوان:آسيب شناسی سينمای دينی؛ مفاهیم اخلاقی در فیلم دینی سه شنبه 19 آذرماه 1392 در مشهد برگزار شد.

نشست تخصصي جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) با عنوان: آسيب‌شناسی سينمای دينی؛ مفاهیم اخلاقی در فیلم دینی سه شنبه 19 آذرماه 1392 در مشهد برگزار شد.

دومين نشست تخصصي جايزه بزرگ پيامبر اعظم(ص) عصر روز سه شنبه 19 آذرماه 1392 با استقبال غیر منتظره هنردوستان مشهدی برگزار شد.

این همایش که دومین جلسه از سلسله نشست های "آسيب‌شناسی سينمای دينی" محسوب می شد با عنوان "مفاهیم اخلاقی در فيلم دينی" و با حضور «رسول صدرعاملی» کارگردان صاحب سبک ایرانی، «دکتر علی خزایی فر» كارگردان متعهد سينما و «محمد شکیبادل» دبیر هنری جایزه بزرگ، از سوی مجمع جهانی اهل‌بيت(ع) و نهادهای همكار برگزار گردید.

 اهم سخنان دکتر محمد شکیبادل در این نشست است:

ــ مجمع جهانی اهل بیت (ع) که اکثریت مخاطبان آن برون مرزی هستند، دهها نمایندگی در کشور های مختلف دارد و هدفش معرفی اسلام و تشیع به کسانی است که شناخت مناسبی از معارف قرآن و عترت ندارند.

ــ اولین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری اهل بیت(ع) ـ با عنوان "جایزه بزرگ پیامبر اکرم (ص)" ـ در مجمع جهانی اهل بیت(ع) کلید خورد که بحمدالله هنرمندان و جوانان با ارسال آثار زیادی در شاخه های فیلم کوتاه، پویانمایی و فیلمنامه از آن استقبال کرده اند.

ــ جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص) در صدد معرفی چهره تابناک پیامبر اکرم(ص) است و می خواهد جلوه های رفتاری ایشان را در تمام امور زندگی معرفی کند.

ــ بسیاری از مردم جهان نسبت به اسلام و پیامبر اعظم(ص) تلقی نادرستی دارند و این جشنواره تلاش دارد چهره واقعی آن حضرت را به آنان معرفی کند.

ــ مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا نیمه بهمن ماه 1392 است.

ــ مراسم اختتامیه و اهدای جوایز جشنواره در اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

ــ قبل از برگزاری مراسم پایانی جشنواره، سلسله نشست  های پیوسته ای پیش بینی شده است که اولین نشست آن در تهران برگزار شد و این دومین نشست است.

ــ هدف ما از برگزاری این نشست های تخصصی، اولاً معرفی جایزه بزرگ، ثانیاً مفاهیم دینی با سینما و هنر، و ثالثاً آسیب شناسی مفهوم سینمای دینی است.

 اهم سخنان رسول صدرعاملی در این نشست است:

 ــ با توجه به عنوان پرطمطراق و بزرگ این جشنواره ـ یعنی اهل بیت(ع) و پیامبر اعظم(ص) ـ باید این جشنواره تأثیرگذار باشد.

 ــ عنوان این جشنواره عنوان بزرگی است و وقتی از چنین عناوینی برای جشنواره‌های خود استفاده می‌کنیم نباید کار را به شوخی بگیریم.

 ــ هر فیلمی در جهان قائم به فرد است. ایده‌ای که در ذهن کارگردان شکل گرفته به یک فیلم و اثر هنری تبدیل می‌شود، سپس فیلم به یک موجود زنده تبدیل می‌شود و پس از انتشار در سطح جامعه همگان را تحت تأثیر قرار می دهد و همه در مورد آن صحبت می‌کنند.

 ــ ابتدا باید به تعریفی مشخص از سینمای دینی برسیم تا در ارتباط با این نوع سینما همه چیز به شکل یک نمایش اولیه تعریف نشود.

 ــ سینمای دینی به عنوان یک ژانر، مشخصه‌های تعریف شده‌ و دقیقی ندارد.

 ــ فیلمسازان ما در زمینه سینمای دینی تلاش اندکی داشته اند که باید ابراز تاسف کرد.

 ــ اگر فیلمساز منتظر باشد تا علماء، روحانیون و نظریه پردازان نظر خود را ارائه کنند و بعد فیلمساز بر این اساس فیلم خود را بسازد، آن فیلم تأثیرگذار نخواهد بود.

 ــ اصل در سینما "جذابیت" است و هر فیلم در هر ژانر، طبقه و عنوانی که باشد در درجه اول باید جذاب باشد تا ببننده به تماشای آن فیلم ترغیب شود. در واقع تنها پس از ثبوت جذابیت یک فیلم است که ما می‌توانیم درباره محتوای آن فکر و بحث کنیم.

 ــ تنها تفاوت سینمای دینی ما با سایر سینماهای اخلاقی در جهان وجود اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. این ویژگی بسیار ارزشمند بوده و سینمای ما را از سایر سینماهای دینی و اخلاقی در جهان متمایز می‌کند.

 ــ این شانس بزرگی است که ما وجود اهل‌بیتی را داریم که با توسل به آنها بین خود و خدای خود واسطه‌ای داریم و از این بابت به شدت احساس آرامش می‌کنیم.

 ــ سینما و فیلم دینی به این معنا نیست که صرفا به اخلاقیات بپردازد و آموزه های دینی را ترویج دهد؛ بلکه فیلم دینی باید حس دینی را به مخاطب القا کند و مثلاً توسل به ائمه اطهار(ع) را پررنگ نشان دهد.

 ــ سینمای دینی بر اساس روح و روان و خاستگاه یک نویسنده و باورهای شخصی شکل می گیرد.

 ــ سینمای دینی خشک و زمخت نیست بلکه سرشار از احساس است. چیزی غیر از ایجاد حس و انتقال آن به مخاطب را نمی توان برای مفهوم سینمای دینی به کار برد؛ چرا که دین ابتدا با حس و بعد با عقل آدمی سروکار دارد.

 ــ ما اگر سعی کنیم فیلم دینی را تعریف و بر اساس آن فیلم بسازیم و بعد ازآن ملاک فیلم دینی را تعریف کنیم راه را به اشتباه رفته ایم و این یک آفت در عرصه سینما خواهد بود؛ زیرا در بسیاری از مواقع، فیلمسازی بر اساس احساس خود فیلمی دینی می‏سازد بدون اینکه متوجه شود محصولش یک فیلم دینی باشد.

 ــ فقط ایران به فکر سینمای دینی نیست.

 ــ جشنواره‌ای در ایتالیا برگزار می‌شود که در ارتباط با ادیان الهی و غیرالهی است. فیلم هایی که درباره باور و عقاید مردم جهان از همه کشورها ساخته می‌شود شناسایی و در این جشنواره جمع‌آوری می شوند. سپس برگزارکنندگان این جشنواره با دعوت از فیلمساز طی مدت 10 روز فیلم‌ها را به نمایش می‌گذارند.

 ــ ایران تاکنون 3 بار جایزه برتر این جشنواره را از آن خود کرده است؛ حال سؤال اینجاست که چرا این جشنواره در کشور ما برگزار نشود؟

 ــ با برنامه‌ریزی جامع می‌توانیم چنین جشنواره‌هایی با عناوینی همچون "جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)" و "جایزه بزرگ اهل بیت(ع)" را در راستای بهتر شناساندن اسلام و اهل بیت(ع) به جهانیان برگزار کنیم و از این طریق نیز به اهل‌بیت(ع) و پیامبر(ص) خود ارج نهیم.

اهم سخنان دکتر علی خزایی فر در این نشست است:

 ــ از ابتدای انقلاب اسلامی بحث‌های بسیاری در خصوص سینمای دینی مطرح شده است و این مباحث همچنان ادامه دارد.

 ــ سینمای دینی از لحاظ آکادمیک کاملاً یک ژانر تثبیت شده است که قدمت بسیاری دارد.

 ــ از نظر عموم مردم شاخص یک فیلم دینی فیلم های تاریخی است؛ ولی آیا می شود همه فیلم های تاریخی را فیلم دینی دانست؟ اگر ترکیب سینمای دینی را اینگونه معنا کنیم در ترکیب فیلم دینی مشکل ایجاد می شود.

 ــ زمانی که یک فیلمساز فیلم تاریخی می سازد باید به وقایع تاریخی مقید باشد و در اینجا درام کمرنگ می شود؛ چرا که تلاش فیلمساز برای ضبط وقایع تاریخی است. بنابراین باید بین اطلاعات دینی و حسی تمایز قایل شویم.

 ــ سینما باید درجه اول در مخاطب خود واکنش عاطفی ایجاد کند و ایجاد حس می تواند در خنداندن، گریاندن، ترساندن و احساسات و عواطف دیگر باشد.

 ــ در تعریف مفهوم فیلم دینی باید گفت: "فیلمی که با نمایاندن مفاهیم دینی همچون ایمان به خدا، ایثار، معجزه و ... در بیننده ایجاد احساس کند".

 ــ بعنوان مثال فیلم "بینوایان" فیلمی دینی است چرا که در این فیلم روحانیون و افراد دیگری هستند که عادی نیستند؛ بلکه تبلور ایمان و خداوند اند و این یک واکنش عاطفی و روحی در بیننده ایجاد می کند.

 ــ سینمای دینی مساوی با سینمای عرفانی و معناگرا نیست.

 ــ بین فعالان سینمای دینی اختلاف نظر وجود دارد. اولین مشکل در این زمینه، وجود تعارض بین فیلمسازان و کسانی است که هدایت سیاسی سینما را بر عهده دارند و مجوز فیلم صادر می کنند.

 ــ تعارض در همه عرصه ها وجود دارد ولی از آنجا که سینما یک ابزاری تاثیرگذار است این تعارض بیشتر و عمیق تر است.

 ــ تعارض بین نظریه پردازان و فیلمسازان منجر به تغییر عادتواره فیلمسازان شده است و اگر عادت خود را تغییر ندهند کار فیلم سازی را باید کنار بگذارند.

 ــ هر فیلمسازی عادت‌واره‌ای دارد که متشکل از آگاهی‌ها و مشاهدات شخصی او از سنت فیلم سازی و تجربیاتش در عالم سینما است؛ اما کسانی که خارج از این عادت واره اند به فیلم سازان می‌گویند که چه فیلم‌هایی بسازند.

 ــ فیلم دینی با سفارش ساخته نمی‌شود و محدوده وسیعی دارد که تنها به زندگی و سیره پیامبر اکرم(ص) ختم نمی‌شود.

 ــ اهالی سینما را می توان به دو دسته "تجویزکنندگان" و "توصیف کنندگان" تقسیم کرد.

 ــ تفکیک بین تجویز و توصیف بسیار اهمیت دارد. تفاوت میان تجویز و توصیف این است که: وقتی سعی دارید چیزی را توصیف کنید فارغ از احساسات شخصی آن را توصیف می‌کنید؛ در حالی که در تجویز احساسات شما همواره دخیل است.

 ــ شأن فیلم‌ساز تجویز کردن است در حالی که یک نظریه پرداز همواره در مقام یک توصیف کننده یک گام از هنرمند عقب‌تر است.

 ــ مغالطه تجویز و توصیف در حوزه علوم انسانی و هنر ـ و بویژه در سینمای دینی ـ اتفاق افتاده است.

 شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.  

 مهلت ارسال آثار به این جشنواره که مطابق اعلام قبلی تا 20 آذر 1392 تعیین شده بود بنا به درخواست علاقه‌مندان تا 15 بهمن تمدید شده است.

 علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) به نشانی www.islamicartz.com/festival مراجعه فرمایید.

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.