Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 27792
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1392 10:15
تعداد بازدید : 3031

شخصیت پردازی زنان در قصص قرآن، با تأکید بر قصه حضرت مریم و زلیخا و تطبیق آن با مجموعه تلویزیونی مریم مقدس و یوسف پیامبر

چکیده پایان نامه "شخصیت پردازی زنان در قصص قرآن، با تأکید بر قصه حضرت مریم و زلیخا و تطبیق آن با مجموعه تلویزیونی مریم مقدس و یوسف پیامبر" خانم سیده منیره موسوی دانشجو دوره دوم ادبیات نمایشی دانشکده صدا و سیما قم به راهنمایی: حجت الاسلام دکتر صالح قنّادی و مشاوره:سرکار خانم مریم بصیری تاریخ دفاع: 92/2/31

چکیده پایان نامه "شخصیت‌پردازی زنان در قصص قرآن، با تأکید بر قصه حضرت مریم و زلیخا و تطبیق آن با مجموعه تلویزیونی مریم مقدس و یوسف پیامبر" خانم سیده منیره موسوی دانشجو دوره دوم ادبیات نمایشی دانشکده صدا و سیما قم به راهنمایی: حجت‌الاسلام دکتر صالح قنّادی و مشاوره:خانم مریم بصیری تاریخ دفاع: 92/2/31

چکیده فارسی:

یکی از محورهای مهم در مباحث قرآنی، وجود قصه‌های فراوان در آن است. قصه به معنای پی‌جویی و دنبال کردن اثر است؛ و قصه‌گویی در اصطلاح قرآن، به پی‌گیری وقایعی می‌پردازد که در گذشته‌ی دور رخ داده‌اند.

در قصص قرآنی، علاوه ‏بر تحریک عواطف، پرورش تعقل و خردمندی نیز وجود دارد. قصص قرآن، روابط اخلاقی و تربیتی میان انسان‏ها را به ‏وضوح ترسیم‏ می‏کند و در نهایت فضایل اخلاقی را بر پستی‏ها و فرومایگی‏ها چیره می‏گرداند. هر قصه برای شکل‌گیری خود از عناصری تشکیل می‌شود که یکی از این عناصر، شخصیت و شخصیت‌پردازی در قصه است. شخصیت، سازمان پویایی و جنبه‌ی ادراکی و ارادی آدمی است و شخصیت‌پردازی، معرفی و پردازش خصوصیات ظاهری، باطنی و اخلاقی شخصیت‌های قصه است.

قصه معمولا برپایه‌ی یکی از این دو محور «شخصیت و حادثه» استوار است؛ گاه شخصیت غلبه دارد، گاهی‌ حادثه؛ و گاه هر دو به‌طور موازی و متوازن بار قصه را بر دوش می‌کشند.

در قصه‌های قرآن، عنصر «شخصیت» به عنوان یک محور اصلی، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه این عنصر، مانند دیگر عناصر و عوامل، طفیلی هدفی است که قرآن از بیان اخبار گذشتگان و داستان افراد و گروه‌ها دنبال می‌کند؛ در این مسیر، شخصیت‌های متنوعی از انسان و حیوان و فرشتگان در قصص قرآن قابل مشاهده است؛ از جمله‌ی این اشخاص، شخصیت خاصّ زن است. یکی از دلایل حضور زن در قصه، جذابیت و نقش وی در جامعه است و با توجه به ویژگی‌های زنان در قصص قرآن، خداوند در قصه‌ی قرآنی، شخصیت زن را به نحوی پردازش می‌فرماید که وی به چهره‌ی واقعی و متناسب خود ظاهر می‌شود و نقشی را در قصه بر عهده دارد که با تمایلات و ویژگی‌های زنانه‌ی او سازگاری داشته و لطمه‌ای به عفت، پاکدامنی، درایت، نجابت و در یک واژه، لطمه‌ای به شخصیت زن وارد نشود. مجموعه‌های سینمایی و تلویزیونی متعددی با اقتباس از این قصص قرآنی ساخته و به تصویر کشیده شده‌است و از جمله‌ی آن‌ها، سریال مریم مقدس و یوسف پیامبر است که در این نوشتار به تطبیق شخصیت زن در این دو قصه‌ی قرآنی و دو مجموعه‌ی نمایشی پرداخته شده‌است.

کلید واژه ها:قصه، حضرت مریم، حضرت یوسف، زلیخا، زن، شخصیت، مجموعه‌ی تلویزیونی.

 کاربر گرامی جهت دریافت اصل پایان نامه به دانشکده صدا و سیما قم مراجعه فرمایید

  آرشیو پایان نامه های دفاع شده

ثبت شده توسط : م.ر فرزین

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :

تمامي حقوق اين سايت متعلق به دانشکده صدا و سيما قم است.